Dit onderzoek toont maar weer eens het belang van coherentie aan en we moeten de goede keuzes maken in de belangentegenstellingen die worden aangetoond met deze studie'. Met die woorden nam minister Ploumen de impact studie 'Fuelling progress or poverty? The EU and biofuels in Tanzania' in Nieuwspoort in ontvangst.
On March 19th our 3rd impact study 'Fueling Progress or Poverty? The EU and Biofuels in Tanzania' was launched in Brussels. The meeting was opened by the Director of our foundation Arjen Berkvens who shortly explained the purpose of our impact studies, namely to fuel the debates here in Europe by giving a voice to the people subject to impacts of EU policy. MEP Judith Merkies who hosted the event clarified the current context of the EUs biofuels policy concerning the proposed cap on the use of food based biofuels to 5 percent towards the EUs 10 percent target for renewable energy sources in the transport sector. The proposed cap is currently being debated within the European Parliament and it was one of the agenda points of the Environment Council which met in Brussels on the 21st of March.
Op 21 januari jl. organiseerde Fair Politics samen met Tax Justice NL een expertmeeting in de Tweede Kamer over belastingverdragen. De bijeenkomst had als doel politici bewust te maken van de Nederlandse fiscale constructies die van Nederland een verdragsparadijs maakt, wat niet alleen voor Nederland, maar zeker ook voor ontwikkelingslanden negatieve gevolgen heeft. Deze landen lopen volgens schattingen jaarlijks 385 miljard euro mis, onder andere door verdragsparadijzen als Nederland.
Tijdens de bespreking van de begroting van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking afgelopen maandag werd weer eens heel duidelijk hoe belangrijk de het voeren van coherent beleid is. Want het mag dan wel zo zijn de portefeuille van de nieuwe minister twee beleidsterreinen samenvoegt -die volgens de minister op deze manier beter op elkaar afgestemd kunnen worden- de werkelijke coherentie tussen deze twee terreinen moet nog blijken.
En bovendien moet coherentie het uitgangspunt zijn, maar dit gaat verder dan het handelsdossier en MVO. Ook bijvoorbeeld het migratie, -klimaat-en veiligheidsbeleid moeten coherent vormgegeven worden. Dat betekent dat de belangen van ontwikkelingslanden niet het onderspit delven ten opzichte van Nederlandse en/ of Europese belangen.
Tijdens zijn onderzoek naar mijnbouw in Rwanda heeft FMS-onderzoeker Jasper van Teeffelen een blog bijgehouden (in het Engels). Lees hier over zijn ervaringen in Rwanda: van afdalingen in diepe mijnen tot boeiende gesprekken met ministeries.
Afgelopen vrijdag heeft het vakblad voor ontwikkelingssamenwerking Vice Versa een artikel gepubliceerd van Fair Politics genaamd: Coherentieagenda als brug tussen PvdA en VVD. Lees hier het volledige artikel.
Tijdens zijn onderzoek naar biobrandstoffen in Tanzania hield FMS-onderzoeker Jasper van Teeffelen een blog bij. Lees hier over zijn ervaringen in Dar es Salaam: van avontuurlijke taxi-ritjes tot een bezoek aan een mislukt biobrandstofproject.
Staatssecretaris Knapen heeft in een brief aan de Tweede Kamer gereageerd op twee rapporten die zijn verschenen, om het debat over de modernisering van internationale samenwerking te onderbouwen.
Joël Voordewind, Tweede Kamerlid namens de ChristenUnie, is de Fair Politician of the Year 2011-2012 geworden. Dat is vanmiddag bekend gemaakt in Nieuwspoort, waar Evert Vermeer Stichting hem de prijs heeft overhandigd. Voordewind heeft zich het afgelopen jaar het meest van alle Kamerleden ingezet voor beleidscoherentie: eerlijk beleid ten opzichte van ontwikkelingslanden. "Ik vind het een waardering voor mijn inzet om de oneerlijke handelsverhoudingen en kinderarbeid tegen te gaan."
In een brief aan de Tweede Kamer heeft staatsecretaris Knapen laten weten op welke manier financiering vanuit het ontwikkelingssamenwerking budget gebruikt worden voor het bedrijfsleveninstrumentarium.